Wiesz, że czynności nawykowe stanowią około 95% naszych codziennych aktywności? Gdyby nie one, musiałabyś poświęcać dużo więcej uwagi i energii na wykonywanie wielu czynności jednocześnie. Nawyki to zautomatyzowane sposoby zachowania i reagowania, nabyte w wyniku wielokrotnego powtarzania ćwiczeń. Jeśli posiadamy nawyk robienia czegoś, nasz umysł nie musi już poświęcać tyle uwagi na proces uczenia się i poznawania, co pozwala nam zaoszczędzić cenne zasoby energetyczne.
Wyobraź sobie sytuację, w której podejmowanie działań, które zbliżają Cię do osiągnięcia sukcesu i spełnienia w życiu przychodzi Ci automatycznie i bez przeszkód.
Piękna wizja, prawda?
Właśnie dlatego powinnaś w swoim życiu kształtować pozytywne nawyki.
Poznaj nasze 5 sposobów.
1. Określ swoje cele i motywacje.
Przed rozpoczęciem pracy nad kształtowaniem nowych nawyków warto określić, jakie cele chcesz osiągnąć oraz co Cię do tego napędza. Odpowiednia motywacja to klucz do sukcesu. Dzięki niej dużo łatwiej jest utrzymać się na właściwej ścieżce i nie poddać się na starcie.
Pamiętaj, aby cele były konkretnie określone, mierzalne, osiągalne, realistyczne i związane z czasem. Tylko w ten sposób będziesz wiedzieć, czy robisz postępy.
Proces zmiany nawyków może być trudny, dlatego warto szukać motywacji w różnych źródłach – szukaj inspiracji i korzystaj z tych czynników, które najbardziej na Ciebie działają. Każda zmiana wymaga wysiłku i zaangażowania, ale także może przynieść wiele korzyści, jeśli będziesz konsekwentna i cierpliwa.
Nie bądź też dla siebie zbyt surowa – nie od razu Rzym zbudowano – pamiętaj, żeby cele , które masz były realistyczne.
2. Ustal konkretny plan działania.
Planując swoje działania skup się na krokach, jakie musisz podjąć, aby osiągnąć cel.
Postaraj się stworzyć plan, który będzie realistyczny, ale równocześnie na tyle ambitny, żeby wyzwolić w Tobie chęć do działania. Przy planowaniu bądź konkretna najbardziej jak to tylko możliwe – musisz wiedzieć, jakie działania należy podjąć, aby osiągnąć swój cel.
Ważne jest również, aby Twój plan był elastyczny i dostosowywał się do zmieniających się okoliczności. Pamiętaj, że każdy dzień jest inny i Twoje aktualne samopoczucie ma duży wpływ na to, jak radzisz sobie z realizacją nawyków.
To, co działa na Ciebie dzisiaj, może okazać się nieskuteczne jutro. Dlatego warto regularnie monitorować swoje postępy i dokonywać korekt w planie, jeśli jest to konieczne. To pomoże Ci uniknąć poczucia przesytu i zniechęcenia.
Warto zacząć od drobnych kroków. Zmiana nawyków wymaga czasu i cierpliwości. Dlatego małe zmiany, które będą łatwiejsze do wprowadzenia pozwolą na przyzwyczajenie się do nowych nawyków – trudność zwiększaj stopniowo.
3. Znajdź swoje źródło motywacji.
Zastanów się, co daje Ci największą motywację do działania. Czy jest to chęć poprawienia zdrowia, wyzwania, które stawiasz sobie samodzielnie, czy może wewnętrzne potrzeby?
Źródła Twojej motywacji do kształtowania pozytywnych nawyków mogą być bardzo różnorodne.
Jeśli Twoja motywacja jest związana z chęcią poprawienia zdrowia, to warto pomyśleć, co dokładnie chcesz osiągnąć i jakie korzyści z tego dla Ciebie wynikają. Może to być lepsze samopoczucie, większa energia i wytrzymałość, a także zwiększenie odporności organizmu na choroby. Jeśli wiesz do czego dążysz – dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w drodze do celu.
Jeśli natomiast szukasz wyzwania, to zastanów się, co stanowi dla Ciebie trudność i jak możesz sobie w tym pomóc. Może to być np. codzienne ćwiczenie jogi, wstawianie ze wschodem słońca czy regularne czytanie książek i podcastów z zakresu Twojej pracy. Ważne jest, aby wyzwanie było na tyle ambitne, żeby Cię motywować, ale jednocześnie realne, abyś nie czuła się przytłoczona.
Jeśli z kolei Twoja motywacja wynika z wewnętrznych potrzeb, to warto pomyśleć, co jest dla Ciebie najważniejsze i jakie nawyki będą Ci w tym pomagać. Może to być np. regularne przyjmowanie kolagenu, medytacja, rozwijanie swoich umiejętności lub dbanie o siebie i swoje potrzeby emocjonalne. Kluczowe jest, aby nawyki te były dla Ciebie satysfakcjonujące i dawały poczucie spełnienia.
4. Poszukaj wsparcie w otoczeniu.
Znalezienie wsparcia w otoczeniu jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w wielu dziedzinach życia. Twoja rodzina i przyjaciele, którzy Cię wspierają zwiększą motywację, a przede wszystkim zapewnią pozytywny nastrój, który pozwala działać dużo bardziej skutecznie.
Otaczaj się ludźmi, którzy Cię inspirują.
Jeśli czujemy się zniechęcone lub przytłoczone, to mamy tendencję do porównywania się z innymi i skupiania się na naszych niepowodzeniach. To, co możemy zrobić, to szukać ludzi, którzy nas podnoszą i zachęcają do kontynuowania naszych wysiłków. Mogą oni dzielić z nami swoje doświadczenia, pokazać, jakie kroki podjęli, aby osiągnąć swoje cele lub po prostu służyć jako wsparcie emocjonalne, kiedy nam go potrzeba.
5. Ciesz się tym!
Pracując nad kształtowaniem pozytywnych nawyków nie zapominaj o radości, która płynie z samego procesu.
Dostrzegaj i wynagradzaj się za małe postępy.
3 dni z rzędu udało Ci się ćwiczyć? Świetnie! Dobra robota!
Dawaj dalej bestee!
To właśnie te małe sukcesy dodają nam sił i motywacji do dalszej pracy nad sobą.